5,494
edits
(→Wii Remote: reworked the section to be a table) |
(→Controls: turned it into a chart) |
||
Line 51: | Line 51: | ||
===Wii Remote and Nunchuk=== | ===Wii Remote and Nunchuk=== | ||
====Controls==== | ====Controls==== | ||
{|class="wikitable" style="text-align:center" | |||
|- | |||
|[[File:Wii ControlStick.png|25px|link=Control Stick]]||Move/crouch/tap jump | |||
|- | |||
|[[File:Wii CButton.png|25px|link=C button]]||Jump | |||
|- | |||
|[[File:Wii AButton.png|25px|link=A button]]||Standard attack | |||
|- | |||
|[[File:Wii BButton.png|25px|link=B button]]||Special attack | |||
|- | |||
|[[File:Wii AButton.png|25px|link=A button]]+[[File:Wii BButton.png|25px|link=B button]]||Grab | |||
|- | |||
|[[File:Wii DPad.png|25px|link=D-Pad]] Up||Jump | |||
|- | |||
|[[File:Wii DPad.png|25px|link=D-Pad]] Side||Grab | |||
|- | |||
|[[File:Wii DPad.png|25px|link=D-Pad]] Down||Shield | |||
|- | |||
|[[File:Wii 1Button.png|25px|link=1 button]]||Up taunt | |||
|- | |||
|[[File:Wii 2Button.png|25px|link=2 button]]||Down taunt | |||
|- | |||
|[[File:Wii 1Button.png|25px|link=1 button]]+[[File:Wii 2Button.png|25px|link=2 button]]||Side taunt | |||
|- | |||
|[[File:Wii PlusButton.png|25px|link=Start Button]]||Pause | |||
|- | |||
|[[File:Wii PlusButton.png|25px|link=Start Button]]||Pause | |||
|- | |||
|[[File:Wii PlusButton.png|25px|link=Start Button]]||Pause | |||
|- | |||
|[[File:Wii MinusButton.png|25px|Link=Minus Button]]||Nothing | |||
|} | |||
==Gallery== | ==Gallery== |
edits