2,804
edits
m (math is hard.) |
(new characters from Direct, fixed Ridley, added Pokémon Trainer) |
||
Line 30: | Line 30: | ||
|- | |- | ||
|{{Head|Diddy Kong|s=32px}} [[Diddy Kong]]||1994||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||14 | |{{Head|Diddy Kong|s=32px}} [[Diddy Kong]]||1994||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||14 | ||
|- | |||
|{{Head|King K. Rool|s=32px}} [[King K. Rool]]||1994||[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018||24 | |||
|- | |- | ||
|{{Head|Wario|s=32px}} [[Wario]]||1992||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||16 | |{{Head|Wario|s=32px}} [[Wario]]||1992||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||16 | ||
Line 49: | Line 51: | ||
|{{Head|Zero Suit Samus|s=32px}} [[Zero Suit Samus]]||2004||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||4 | |{{Head|Zero Suit Samus|s=32px}} [[Zero Suit Samus]]||2004||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||4 | ||
|- | |- | ||
|{{Head|Ridley|s=32px}} [[Ridley]]||2018||[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018|| | |{{Head|Ridley|s=32px}} [[Ridley]]||1986||[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018||32 | ||
|- | |||
|{{Head|Dark Samus|s=32px}} [[Dark Samus]]||2002||[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018||16 | |||
|- | |- | ||
|{{Head|Kirby|s=32px}} [[Kirby]]||1992||[[File:SSB64_Icon.png|32px]] 1999||7 | |{{Head|Kirby|s=32px}} [[Kirby]]||1992||[[File:SSB64_Icon.png|32px]] 1999||7 | ||
Line 70: | Line 74: | ||
|- | |- | ||
|{{Head|Mewtwo|s=32px}} [[Mewtwo]]||1996||[[File:SSBM_Icon.png|32px]] 2001||5 | |{{Head|Mewtwo|s=32px}} [[Mewtwo]]||1996||[[File:SSBM_Icon.png|32px]] 2001||5 | ||
|- | |||
|{{Head|Pokémon Trainer|s=32px}} [[Pokémon Trainer]]||1996||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||12 | |||
|- | |- | ||
|{{Head|Charizard|s=32px}} [[Charizard]]||1996||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||12 | |{{Head|Charizard|s=32px}} [[Charizard]]||1996||[[File:SSBB_Icon.png|32px]] 2008||12 | ||
Line 98: | Line 104: | ||
|- | |- | ||
|{{Head|Corrin|s=32px}} [[Corrin]]||2015||[[File:SSB4_Icon.png|32px]] 2016||1 | |{{Head|Corrin|s=32px}} [[Corrin]]||2015||[[File:SSB4_Icon.png|32px]] 2016||1 | ||
|- | |||
|{{Head|Chrom|s=32px}} [[Chrom]]||2012||[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018||6 | |||
|- | |- | ||
|{{Head|Ice Climbers|s=32px}} [[Ice Climbers]]||1985||[[File:SSBM_Icon.png|32px]] 2001||16 | |{{Head|Ice Climbers|s=32px}} [[Ice Climbers]]||1985||[[File:SSBM_Icon.png|32px]] 2001||16 | ||
Line 142: | Line 150: | ||
|- | |- | ||
|{{Head|Bayonetta|s=32px}} [[Bayonetta]]||2009||[[File:SSB4_Icon.png|32px]] 2016||7 | |{{Head|Bayonetta|s=32px}} [[Bayonetta]]||2009||[[File:SSB4_Icon.png|32px]] 2016||7 | ||
|- | |||
|{{Head|Simon|s=32px}} [[Simon]]||1986||[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018||32 | |||
|- | |||
|{{Head|Richter|s=32px}} [[Richter]]||1993||[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018||25 | |||
|} | |} | ||
<references /> | <references /> | ||
Line 300: | Line 312: | ||
|[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018 | |[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018 | ||
|3 | |3 | ||
|- | |||
|{{symbol|Castlevania|32px}} {{uv|Castlevania}} | |||
|1986: ''[[:wikipedia:Castlevania (1986 video game)|Castlevania]]'' | |||
|[[File:SSBU_Icon.png|32px]] 2018 | |||
|32 | |||
|} | |} | ||
<references /> | <references /> |
edits