5,682
edits
mNo edit summary Tag: Mobile edit |
No edit summary |
||
(5 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 6: | Line 6: | ||
| region = Texas, United States | | region = Texas, United States | ||
| format = Double elimination | | format = Double elimination | ||
| ssb64winner = {{Sm|SuPeRbOoMfAn|Canada}} (2017)<br>{{Sm|KeroKeroppi|USA}} (2018)<br> {{Sm|Robert|USA}} (2019)<br> {{Sm|Josh Brody|USA}} (2021, Lost Tech 2022)<br>{{Sm|emptyW|USA}} (Low Tide 2022) | | ssb64winner = {{Sm|SuPeRbOoMfAn|Canada}} (2017)<br>{{Sm|KeroKeroppi|USA}} (2018)<br> {{Sm|Robert|USA}} (2019)<br> {{Sm|Josh Brody|USA}} (2021, Lost Tech 2022)<br>{{Sm|emptyW|USA}} (Low Tide 2022)<br>{{Sm|CTG|USA}} (2023) | ||
| ssbmwinner = {{Sm|Mew2King|USA}} (2014)<br>{{Sm|Wobbles|USA}} (2015)<br>{{Sm|Hungrybox|USA}} (2016, 2018, 2019)<br>{{Sm|Wizzrobe|USA}} (2017)<br>{{Sm|Ginger|USA}} (2021)<br>{{Sm|Pipsqueak|Sweden}} (Low Tide 2022)<br>{{Sm|Mango|USA}} (Lost Tech 2022)<br>{{Sm|Salt|USA}} (Low Tide 2023) | | ssbmwinner = {{Sm|Mew2King|USA}} (2014)<br>{{Sm|Wobbles|USA}} (2015)<br>{{Sm|Hungrybox|USA}} (2016, 2018, 2019)<br>{{Sm|Wizzrobe|USA}} (2017)<br>{{Sm|Ginger|USA}} (2021)<br>{{Sm|Pipsqueak|Sweden}} (Low Tide 2022)<br>{{Sm|Mango|USA}} (Lost Tech 2022)<br>{{Sm|Salt|USA}} (Low Tide 2023)<br>{{Sm|SFOP|USA}} (2023) | ||
| pmwinner = {{Sm|Reflex|USA}} (2013)<br>{{Sm|Mew2King|USA}} (2014)<br>{{Sm|Junebug|USA}} (2015)<br>{{Sm|ThundeRzReiGN|USA}} (2016, 2019)<br>{{Sm|Malachi|USA}} (2017)<br>{{Sm|Sosa|USA}} (2018) | | pmwinner = {{Sm|Reflex|USA}} (2013)<br>{{Sm|Mew2King|USA}} (2014)<br>{{Sm|Junebug|USA}} (2015)<br>{{Sm|ThundeRzReiGN|USA}} (2016, 2019)<br>{{Sm|Malachi|USA}} (2017)<br>{{Sm|Sosa|USA}} (2018) | ||
| ssb4uwinner = {{Sm|ZeRo|Chile}} (2015, 2016)<br>{{Sm|Tweek|USA}} (2017)<br>{{Sm|Dabuz|USA}} (2018) | | ssb4uwinner = {{Sm|ZeRo|Chile}} (2015, 2016)<br>{{Sm|Tweek|USA}} (2017)<br>{{Sm|Dabuz|USA}} (2018) | ||
| ssbuwinner = {{Sm|Tweek|USA}} (2019)<br>{{Sm|MkLeo|Mexico}} (2021)<br>{{Sm|Sparg0|Mexico}} (Low Tide 2022)<br>{{Sm|Marss|USA}} (Lost Tech 2022)<br>{{Sm|MuteAce|USA}} (Low Tide 2023) | | ssbuwinner = {{Sm|Tweek|USA}} (2019)<br>{{Sm|MkLeo|Mexico}} (2021)<br>{{Sm|Sparg0|Mexico}} (Low Tide 2022)<br>{{Sm|Marss|USA}} (Lost Tech 2022)<br>{{Sm|MuteAce|USA}} (Low Tide 2023)<br>{{Sm|SHADIC|USA}} (2023) | ||
{{Sm|SHADIC|USA}} (2023) | |||
| player(s) with most wins = {{Sm|Hungrybox|USA}} (Melee 2016, Melee 2018, Melee 2019) | | player(s) with most wins = {{Sm|Hungrybox|USA}} (Melee 2016, Melee 2018, Melee 2019) | ||
| organizer | | organizer | ||
Line 53: | Line 52: | ||
| {{Trn|Low Tide City 2023}} || May 13th-14th, 2023 || 705 || {{GameIcon|SSBM}}{{GameIcon|SSBU}} | | {{Trn|Low Tide City 2023}} || May 13th-14th, 2023 || 705 || {{GameIcon|SSBM}}{{GameIcon|SSBU}} | ||
|- | |- | ||
| {{Trn|Low Tier City DFW 2023}} || November 17th-19th, 2023 || | | {{Trn|Low Tier City DFW 2023}} || November 17th-19th, 2023 || 380 || {{GameIcon|SSB}}{{GameIcon|SSBM}}{{GameIcon|SSBU}} | ||
|- | |||
| {{Trn|Low Tide City 2024}} || May 11th-12th, 2023 || TBD || {{GameIcon|SSBM}}{{GameIcon|SSBU}} | |||
|} | |} | ||
Line 64: | Line 65: | ||
|2017||{{Trn|Low Tier City 5}}||Daniel Hoyt||{{Sm|SuPeRbOoMfAn|Canada}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSB|s=16px}}{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|Wizzrobe|USA}}||{{Head|Yoshi|g=SSB|s=16px}} | |2017||{{Trn|Low Tier City 5}}||Daniel Hoyt||{{Sm|SuPeRbOoMfAn|Canada}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSB|s=16px}}{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|Wizzrobe|USA}}||{{Head|Yoshi|g=SSB|s=16px}} | ||
|- | |- | ||
|2018||{{Trn|Low Tier City 6}}||unknown | |2018||{{Trn|Low Tier City 6}}||''unknown''||{{Sm|KeroKeroppi|USA}}||{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|Zero|USA|p=Texas}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSB|s=16px}}{{Head|Kirby|g=SSB|s=16px}} | ||
|- | |- | ||
|2019||{{Trn|Low Tier City 7}}||Robert||{{Sm|Robert|USA}}||{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|NaCl|USA}}||{{Head|Kirby|g=SSB|s=16px}} | |2019||{{Trn|Low Tier City 7}}||Robert||{{Sm|Robert|USA}}||{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|NaCl|USA}}||{{Head|Kirby|g=SSB|s=16px}} | ||
Line 74: | Line 75: | ||
|2022||{{Trn|Lost Tech City 2022}}||Josh Brody||{{Sm|Josh Brody|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|CTG|USA}}||{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}{{Head|Jigglypuff|g=SSB|s=16px}} | |2022||{{Trn|Lost Tech City 2022}}||Josh Brody||{{Sm|Josh Brody|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|CTG|USA}}||{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}{{Head|Jigglypuff|g=SSB|s=16px}} | ||
|- | |- | ||
|2023||{{Trn|Low Tier City DFW 2023}}|| | |2023||{{Trn|Low Tier City DFW 2023}}||Dillon Grandy||{{Sm|CTG|USA}}||{{Head|Jigglypuff|g=SSB|s=16px}}||{{Sm|Gravyfingers|USA}}||{{Head|Pikachu|g=SSB|s=16px}}{{Head|Kirby|g=SSB|s=16px}} | ||
|} | |} | ||
Line 102: | Line 103: | ||
|2023||{{Trn|Low Tide City 2023}}||Alexandra Rennie||{{Sm|Salt|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|lloD|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBM|s=16px}} | |2023||{{Trn|Low Tide City 2023}}||Alexandra Rennie||{{Sm|Salt|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|lloD|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBM|s=16px}} | ||
|- | |- | ||
|2023||{{Trn|Low Tier City DFW 2023}}||TBD||TBD|||||| | |2023||{{Trn|Low Tier City DFW 2023}}||Ben Duren||{{Sm|SFOP|USA}}||{{head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Salt|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}} | ||
|- | |||
|2024||{{Trn|Low Tide City 2024}}||TBD||TBD|||||| | |||
|} | |} | ||
Line 154: | Line 157: | ||
|2023||{{Trn|Low Tide City 2023}}||Antony Hoo||{{Sm|MuteAce|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBU|s=16px}}||{{Sm|Capitancito|Dominican Republic}}||{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=16px}} | |2023||{{Trn|Low Tide City 2023}}||Antony Hoo||{{Sm|MuteAce|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBU|s=16px}}||{{Sm|Capitancito|Dominican Republic}}||{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=16px}} | ||
|- | |- | ||
|2023||{{Trn|Low Tier City DFW 2023}}||TBD||TBD|||||| | |2023||{{Trn|Low Tier City DFW 2023}}||Ethan San Miguel||{{Sm|SHADIC|USA}}||{{Head|Corrin|g=SSBU|s=16px}}||{{Sm|Dark Wizzy|USA}}||{{Head|Mario|g=SSBU|s=16px}} | ||
|- | |||
|2024||{{Trn|Low Tide City 2024}}||TBD||TBD|||||| | |||
|} | |} | ||
edits