3,328
edits
Capstalker (talk | contribs) No edit summary |
Capstalker (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 35: | Line 35: | ||
|||||||Maid Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |||||||Maid Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Beehive Wig||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Beehive Wig||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |||
|Bear Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |||
|- | |- | ||
|Cat Ears||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Cat Ears||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Chef Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Chef Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Chicken Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Chicken Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Cow Skull Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Cow Skull Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Cowboy Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Cowboy Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
Line 49: | Line 51: | ||
|Devil Horns||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Devil Horns||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Dog Ears||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Dog Ears||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Fancy Pirate Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Fancy Pirate Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Floral Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Floral Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Football Helmet||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Football Helmet||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Frog Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Frog Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Hibiscus||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Hibiscus||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Hockey Mask||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Hockey Mask||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Lacy Headband||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Lacy Headband||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Lion Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Lion Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Magic Hat||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Magic Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Mini Top Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Mini Top Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Panda Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Panda Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Red Ribbon||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Red Ribbon||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Regal Crown||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Regal Crown||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Santa Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Santa Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Spartan Helmet||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Spartan Helmet||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Straw Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Straw Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Swimming Cap||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Swimming Cap||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Top Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Top Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Wedding Veil||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Wedding Veil||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Biker Gear||{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Biker Gear||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Fighter Uniform||{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Fighter Uniform||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Mecha Suit||{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Mecha Suit||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Protective Gear||{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Protective Gear||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|||||||| | ||||||||TrackSuit||{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Vampire Garb||{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Vampire Garb||{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
Line 103: | Line 105: | ||
||||||||Cybernetic Suit||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Cybernetic Suit||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Neon Suit||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Neon Suit||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Plate Armor||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Plate Armor||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Fancy Suit||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Fancy Suit||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||High-Tech Armor||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||High-Tech Armor||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Mage Robe||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Mage Robe||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
||||||||Steampunk Getup||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||||||||Steampunk Getup||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Dragon Helmet||{{y}}||{{y}}||Dragon Armor||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Dragon Helmet||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{y}}||Dragon Armor||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Ninja Headband||{{y}}||{{y}}||Ninja Suit||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Ninja Headband||{{y}}||{{y}}||Ninja Suit||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Pirate Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Pirate Outfit||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Pirate Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Pirate Outfit||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Samurai Helmet||{{y}}||{{n}}||Samurai Armor||{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Samurai Helmet||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||Samurai Armor||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|Wild West Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Wild West Wear||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Wild West Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Wild West Wear||{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
Line 137: | Line 139: | ||
|Special Forces Helmet||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Special Forces Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | |Special Forces Helmet||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Special Forces Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|ssb|24px}}{{uv|Super Smash Bros.}} | ||
|- | |- | ||
|1-Up Mushroom Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |1-Up Mushroom Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|Builder [[Mario]]'s Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Builder Mario's Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |Builder [[Mario]]'s Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Builder Mario's Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
Line 143: | Line 145: | ||
|[[Cappy]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Cappy]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Chomp]] Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Chomp]] Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Daisy]]'s Crown||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Daisy]]'s Crown||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Geno]] Hat||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||{{n}}||Geno Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Geno]] Hat||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||{{n}}||Geno Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Luigi]]'s Cap||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Luigi]]'s Cap||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Mario]]'s Cap||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Mario]]'s Cap||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Peach]]'s Crown||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Peach]]'s Crown||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Red Shell]] Hat||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Red Shell]] Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Shy Guy]] Mask||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Shy Guy]] Mask||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Spiny]] Hat||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Spiny]] Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Super Mushroom]] Hat||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Super Mushroom]] Hat||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Toad]] Hat||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Toad Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Toad]] Hat||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Toad Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Waluigi]]'s Cap||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | |[[Waluigi]]'s Cap||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|mario|24px}}{{uv|Mario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Wario]]'s Cap||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|wario|24px}}{{uv|Wario}} | |[[Wario]]'s Cap||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|wario|24px}}{{uv|Wario}} | ||
|- | |- | ||
|[[Ashley]] Hat||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Ashley Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|wario|24px}}{{uv|Wario}} | |[[Ashley]] Hat||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Ashley Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|wario|24px}}{{uv|Wario}} | ||
Line 179: | Line 181: | ||
|[[Majora's Mask]]||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | |[[Majora's Mask]]||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | ||
|- | |- | ||
|[[Princess Zelda]] Wig||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | |[[Princess Zelda]] Wig||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | ||
|- | |- | ||
|[[Sheik]] Mask||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | |[[Sheik]] Mask||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | ||
|- | |- | ||
|Champion's Wig||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Champion's Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | |Champion's Wig||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Champion's Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | ||
Line 189: | Line 191: | ||
|[[Yiga Clan]] Mask||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Yiga Clan Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | |[[Yiga Clan]] Mask||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Yiga Clan Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|zelda|24px}}{{uv|The Legend of Zelda}} | ||
|- | |- | ||
|[[Samus]]'s Helmet||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Samus's Armor||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|metroid|24px}}{{uv|Metroid}} | |[[Samus]]'s Helmet||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Samus's Armor||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|metroid|24px}}{{uv|Metroid}} | ||
|- | |- | ||
||Woolly [[Yoshi]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Woolly Yoshi Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|yoshi|24px}}{{uv|Yoshi}} | ||Woolly [[Yoshi]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Woolly Yoshi Outfit||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=24px}}||{{symbol|yoshi|24px}}{{uv|Yoshi}} | ||
|- | |- | ||
|[[Meta Knight]] Mask||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|kirby|24px}}{{uv|Kirby}} | |[[Meta Knight]] Mask||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|kirby|24px}}{{uv|Kirby}} | ||
|- | |- | ||
|[[Marx]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|kirby|24px}}{{uv|Kirby}} | |[[Marx]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|kirby|24px}}{{uv|Kirby}} | ||
Line 229: | Line 231: | ||
|[[Takamaru]] Wig||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Takamaru Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{uv|The Mysterious Murasame Castle}} | |[[Takamaru]] Wig||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||Takamaru Outfit||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=24px}}||{{uv|The Mysterious Murasame Castle}} | ||
|- | |- | ||
|[[Barbara the Bat]] Wig||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{uv|Jam with the Band}} | |[[Barbara the Bat]] Wig||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{uv|Jam with the Band}} | ||
|- | |- | ||
|Master Gardener's Crown||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Master Gardener's Crown||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Mii Force Helmet||{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Mii Force Helmet||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{n}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Prince's Crown||{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Prince's Crown||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|Princess's Crown||{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | |Princess's Crown||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||{{y}}||||||||{{symbol|findmii|24px}}{{uv|Find Mii}} | ||
|- | |- | ||
|[[Arcade Bunny]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{uv|Nintendo Badge Arcade}} | |[[Arcade Bunny]] Hat||{{n}}||style="background-color:#dfdfdf;"|{{y}}||||||||{{uv|Nintendo Badge Arcade}} | ||
Line 287: | Line 289: | ||
|[[Gil]]'s Helmet||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||{{n}}||Gil's Armor||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{uv|Babylonian Castle Saga}} | |[[Gil]]'s Helmet||style="background-color:#ffffaf;"|{{y}}||{{n}}||Gil's Armor||style="background-color:#ffffaf;"|{{Head|Mii Swordfighter|g=SSB4|s=24px}}||{{n}}||{{uv|Babylonian Castle Saga}} | ||
|} | |} | ||
==See also== | |||
*[[Alternate costume (SSB4)/Mii Fighter]] | |||
*[[Alternate costume (SSBU)/Mii Fighter]] | |||
{{Mii costumes}} | {{Mii costumes}} | ||
{{Mii costumes (SSBU)}} | {{Mii costumes (SSBU)}} |
edits