1,457
edits
No edit summary |
|||
Line 16: | Line 16: | ||
==Results== | ==Results== | ||
===''Melee'' doubles=== | |||
(224 teams)<br> | |||
[https://smash.gg/tournament/the-big-house-5/brackets/10301/2804 Top 8 bracket] | |||
{|class="wikitable collapsible uncollapsed" style="text-align:center" | |||
!Place!!Name!!Character(s)!!Name!!Character(s)!!Earnings | |||
|- | |||
|1st|||||||||| | |||
|- | |||
|2nd|||||||||| | |||
|- | |||
|3rd|||||||||| | |||
|- | |||
|4th|||||||||| | |||
|- | |||
|5th||{{Sm|Lucky|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Reno|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|5th||{{Sm|DJ Nintendo|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}{{Head|Pikachu|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|The Moon|USA}}||{{Head|Marth|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|7th||{{Sm|Wizzrobe|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|MacD|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|7th||{{Sm|Plup|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|DruggedFox|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|9th||{{Sm|Cactuar|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Zhu|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|9th||{{Sm|$mike|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Mafia|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|9th||{{Sm|Swedish Delight|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Nintendude|USA}}||{{Head|Ice Climbers|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|9th||{{Sm|Westballz|USA}}||{{Head|Falco|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Axe|USA}}||{{Head|Pikachu|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|13th||{{Sm|Fearless|USA}}||{{Head|Falco|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Gahtzu|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|13th||{{Sm|Milkman|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|DoH|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|13th||{{Sm|dizzkidboogie|USA}}||{{Head|Ice Climbers|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Colbol|USA}}||{{Head|Marth|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|13th||{{Sm|Drephen|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|GibsonZero|USA}}||{{Head|Marth|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|Sauc3|Canada}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Coffeeblack|Canada}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|KirbyKaze|Canada}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Kage|Canada}}||{{Head|Ganondorf|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|4%|USA}}||{{Head|Jigglypuff|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Hazygoose|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|Darkatma|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Shinobi|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|Laudandus|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Matt|USA}}||{{Head|Falco|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|Ambix|USA}}||{{Head|Peach|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Silent Swag|USA}}||{{Head|Sheik|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|L|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|NMW|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|17th||{{Sm|Slayer|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Triple R|USA}}||{{Head|Kirby|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|G$|USA}}||{{Head|Falco|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Toph|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|gurglehusk|USA}}||{{Head|Jigglypuff|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Rudolph|Japan}}||{{Head|Marth|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|Phil|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|HomeMadeWaffles|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|I.B|Canada}}||{{Head|Marth|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Ryan Ford|Canada}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|Moose|USA}}||{{Head|Falco|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|KJH|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|S2J|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|Darkrain|USA}}||{{Head|Captain Falcon|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|Ehat|USA}}||{{Head|Falco|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|HPO|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|- | |||
|25th||{{Sm|Timo|Canada}}||{{Head|Falco|g=SSBM|s=16px}}||{{Sm|SloX|USA}}||{{Head|Fox|g=SSBM|s=16px}}|| | |||
|} | |||
===Regional ''Melee'' crews=== | ===Regional ''Melee'' crews=== | ||
(8 crews, single elimination bracket)<br> | (8 crews, single elimination bracket)<br> |
edits